Suur tänu!

Suur tänu!

7. augustil 2020 ehk täna täpselt nädal aega tagasi kell 05.15 varahommikul siristasid Tartu lauluväljaku suurtest kõlaritest roheline ja harilik lauluritsikas, et päikesetõusul täpselt kell 05.18 saaks kõlama hakata “Laulu algus” 1969. aasta ehk 100-aastase laulupeo ühendkooride esituses. Nädal tagasi, 7. augustil oli Veljo Tormise 90. sünniaastapäev.

Kui me veidi uniste silmadega kell 04.35 lauluväljakule jõudsime, polnud meie, asjapulgad, sugugi esimesed. Veel suurem oli meie üllatus, kui kella 05.18ks oli kuulajaid kogunenud 30, ja seda vanuses 16-90 a!

Tunnid ja teemaplokid läksid kiiresti! Päikeseloojangu eel süütasid koorilauljad laulukaare all põlema juba 90 küünalt ning laulsid Celia Roose eestvõttel koos publikuga regilaule. Seejärel kõlas tervitusena “Lauliku lapsepõli”, mille ajaks lauljad sümboolselt küünalde taha auvalvesse hargnesid – tänuks helilooja jõustavale mõjule tulevaste põlvede üleskasvatamisel. Pärast päikeseloojangut jäid kõlama õhtused ning hällilaulud ja päeva imeline lõpp saabus kell 23.15, kui 18 tundi ja 400 helisalvestust hiljem saatis roheline lauluritsikas külalised taas koju.

Päeva jooksul lauluväljakule jäetud mõtted ja mälestused Veljo Tormisest digiteerime ning anname üle Veljo Tormise Virtuaalkeskusele. Soovipaelad on meil samuti alles ja oleme sellest kui tähendusega materjalist planeerimas teha kunstitaiest. Kellel on ettepanekuid, siis võtke julgesti meiega ühendust!

Peagi viime raamatukogudest-arhiividest laenutatud 200+ helikandjat taas tagasi ja anname raamatukogudele üle ka meie poolt projekti raames digiteeritud mahuka helikogu. Päeva jooksul kõlanud teoste nimekiri on endiselt meie kodulehel üleval ja mõeldud kõigile huvilistele tutvumiseks!

Oleme Kammerkooriga Kolm Lindu ütlemata rõõmsad, et emotsioonist sündinud idee jõudiski lauluväljakule ja kõik läks korda!

Aitäh, Kammerkoor Helü!
Aitäh, Tartu Linnamuuseum (Laulupeomuuseum, KGB Muuseum, Oskar Lutsu majamuuseum, 19. sajandi linnakodaniku muuseum)!
Aitäh, Kultuuripartnerluse Sihtasutus!
Aitäh, Tartu Ülikooli Raamatukogu, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia raamatukogu, ERR-i arhiiv, MTÜ Veljo Tormise Kultuuriselts!
Aitäh, hooandjad! (teie pikk ja uhke nimekiri on postituse lõpus!)
Aitäh, Küllike Joosing ja Liisa Hõbepappel (teoste valimise meeskond), Tammo Sumera (teoste tehniline toimetaja ja loodushelide väljavalija), Celia Roose (regilaulik), Valter Soosalu (hea nõu andja), Meelis Kubits (hea nõu andja), Mait Karm & Ehast Koiduni (helitehnika), Fred Jüssi (loodushelide salvestaja), Marti Viilu ja Auli Solo (Tartu lauluväljak), OÜ Meeskond (turvameeskond), Lilian Hiob (joonistuse autor)!
Aitäh, Kristiina Alliksaar, Krista Aru, Kaspar Aug, Sirje Jõesaar, Paul Jänes, Mari Jüssi, Sirje Karis, Avo Kartul, Kaarel Kukk, Kadi Lambot, Oliwer Nõlvak, Urmas Oru, Madli-Liis Parts, Svea Pärsimägi, Katre Riisalu, Anneli Sander, Tiiu Tamm, Neeme Tammis, Kristel Tannik, Mary Tedre, Heli Teedla, Ahti Tubin, Liina Vainumetsa, Leigo Järvemuusika, Tartu linn, Teater Vanemuine!
Aitäh, Veljo Tormis!

Suur-suur tänu kõigile koostööpartneritele, toetajatele, hooandjatele, kaasaelajatele, külalistele! Oli väga ilus päev! (o:

Kõik ettepanekud ja mõtted sündmuse kohta on väga oodatud meiliaadressile kolmlindu [ät] gmail.com!

Kohtumiseni! (o:


Veljo Tormise pärandile andsid hoogu: Aavo Koppel, Ahti Kikas, Aino Koser, Andres Ehrenpreis, Andres Kalamees, Angelika Lall, Anne Arold, Anneli Ernits, Anneli Leima, Anneli Rääbis, Annely Kukk, Annika Kukk, Anni Ruul, Anu Saag, Anu Tobi, Birgit Vahing, Eha Jakobson, Elen Hansen, Elin Soomets, Elis Sõrmus, Ene Kook, Ene Ora, Ene Paaver, Eneli Maranik, Enn Lust, Enn Vilgo, Epp Laugaste-Poobus, Erich Teigamägi, Erik Norkroos, Erni Kask, Eve Vahtra, Eve Viilma, Hanna Tuuling, Heidi Maiberg, Heili Lindepuu, Helen Allikvee, Helen Kirsi, Helen Raja, Helen Reim, Helen Tilgor, Helle Saue, Iisi Kriipsalu, Ilmar Anvelt, Irina Orekhova, Jaak Kikas, Jaanus Jaeger, Jan Lakspere, Joanna Miranda Ausmees, Joonas Vatter, Juhani Jaeger, Jürgen Rünk, Jüri Tamm, Kaarel Kukk, Kadi-Anne Nadel, Kadi Lambot, Kadri Roosma, Kadri Laanmets, Kadri Riim, Kadri Voorand, Kai Rohejärv, Kaie Mägimets, Kaja Suur, Kalle Vaalma, Karl Jaago, Karmen Lust, Katherin Paas, Kati Krabi, Katrin Ivask, Kersti Torp, Kertu Süld, Krista Hint, Krista Kuus, Kristel Kalda, Kristi Kuningas, Kristiina Punga, Kristiina Tambets, Külli Kiivet, Laine Randjärv, Laura Edenberg, Laura Mähar, Lauri Eesmaa, Lauri Järg, Leane Morits, Leelo Isidora Viita, Leelo Jõulu, Leeni Uba, Lembit Jakobson, Liina Arras, Liina Pärnamäe, Liina Tuuling, Liis Kuld, Liis Kägu, Liisi Rammo, Lilian Lukka, Linnet Puskar, Maarika Leesment, Maarja-Liis Mereäär, Maia Kivisaar, Maili Vilson, Marc David, Marge Meerits, Margus Arak, Mari Klein, Maria Paddar, Marili Palover, Mariliis Põld, Marju Jõema, Marju Järvpõld, Marju Kulo, Markus Untera, Mart Lilleleht, Meelis Kubits, Merike Karu, Merili Jauk, Merje Gross, Merli Aksen, Miina Oras, Märt Krell, Märt Uibo, Neeme Tammis, Ott Lehtmets, Peep Puis, Piia Radik-Tink, Piia Õunpuu, Pille Säälik, Piret Arula, Priit Laos, Raido Uudel, Raili Kaibald, Reeli Torn-Leesik, Rene Jõeleht, Reno Kirsimäe, Riho Leppoja, Riia Ränisoo, Riina Ruut, Riste Kalamees, Risto Kiilberg, Rita Alt, Robert Pirk, Ruth Laidmets, Siim Ainsaar, Siiri Kolka, Siiri Odrats-Koni, Sirje Karis, Sulev Ulp, Sven-Erik Ojavee, Taavi Kilgi, Taavi Rauniste, Tauno Kangur, Terje Arak, Tiia Liivalaid, Tiina Jasinski, Tiina Tarik, Tiiu Schüts, Tor Tveite, Triin Teesalu, Triinu Arak, Triinu Suumann, Tuuli Ruus, Tõnis Hallaste, Ulla Simone Möldre, Ulvi Kaasik, Viktoria Ladõnskaja, Vivian Kuusk, Õie Põder, Üllar Kukk

Avalikustusid esimesed 7. augustil kõlavate teoste nimekirjad

Alates 29. juulist avalikustame kodulehel iga päev 2 teemaplokki, mis kõlavad 7. augustil Tartu lauluväljakul! Esimesed kaks on juba üleval ja sealt leiab sellised toredad esitajad, nagu Eesti Filharmoonia Kammerkoor , Eesti Raadio Segakoor, Eesti RahvusmeeskoorEllerheinERSO, ETV lastekoor, Ivo Kuusk ja Valdur Roots, Lilian Semper, Musica Intima, Nordic Symphony OrchestraTartuPoistekoor, Tormis Quartet.

Vt lähemalt https://tormis90.kolmlindu.ee/programm/!

Põnevad leiud 200+ helikandja hulgast (Maailma Noortekoor)

Seoses Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva suursündmusega oleme laenutanud raamatukogudest ja eraisikutelt üle 200 helikandja, ja mis põnevad leiud! Näiteks on meie käes Eestis avalikult vaid kahes eksemplaris saada olev Maailma Noortekoori plaat.

Aasta siis oli 1992 ning “Virmaliste” soolot laulis Tõnu Kaljuste juhatusel Annely Peebo! Toonases Eesti “sektsioonis” laulis veel üksjagu tuttavaid nimesid! 

Tegemist on ka plaadiga, kus esitati/salvestati teiste teoste hulgas ka “Raua needmine”, mis on üks välismaal enimesitatud Tormise teos ja mis sai oma levikule tugeva rahvusvahelise hoo sisse just sellelt plaadilt ja Maailma Noortekoori kontserdilt.

Mis on Kammerkoori Kolm Lindu jaoks eriliselt tore: üks toonane laulja on praegu meie enda sopran ja üks teine toonane laulja dirigeerib meid septembris “The Canticle of the Sun” kontserdil.

Kui soovid seda esitust Tartu lauluväljakul oma kõrvaga kuulata, siis märgi aga sündmus käbedasti oma kalendrisse ja anna killuke Tormise toetuseks ka Hooandjas! (o: https://www.hooandja.ee/projekt/veljo-tormis-90

Liitu sündmusega Facebookis: Veljo Tormis 90: Tartu lauluväljakul päikesetõusust -loojanguni

Lauluväljakul kõlab eraldi plokk lastelauludega

Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva auks kõlavad 7. augustil Tartu lauluväljakul tema muusika salvestused. Terve päev on temaatiliselt jagatud ning ühena teistest on teemaplokk “Mäng”, kus kõlavad Tormise kirjutatud lastelaulud. 

Kuulda saab näiteks “Vanavanemate viisivakka”, “Kuut eesti lastelaulu” ja “Kümmet eesti rahvalaulu” Ellerheina, Lasteekraani Muusikastuudio Lastekoori ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses.

Kui soovid oma lapsega kuulama tulla, siis tooge kindlasti Tartu Linnamuuseumisse ka soovipaelad! Kui lisate paelale juurde, et selle on välja valinud laps, siis saab ta selle ise 7. augustil väljakult üles otsida – laste toodud paelad seome üksteise lähedale.

Lisainfo: lapsed [ät] kolmlindu.ee

Täpsem ajakava avalikustatakse kodulehel augusti alguses.

🎧 Videos on lühikatkend Veljo Tormise laulust “Vares, vaga linnukene”, mida esitavad Lasteekraani Muusikastuudio Lastekoor ja dirigent Aarne Saluveer (CD “Tõsi ta on”)

Kuidas näeb teoste valimise protsess välja? (Küllike Joosing)

Kuidas jõuab 16 tundi muusikat lõpuks lauluväljakule? Teoste valiku meeskond mõnuleb kodukontoris ja Küllike Joosingul on lasteplokk peaaegu valmis! Kutsume kõiki praeguseid ja kunagisi lapsi kuulama!

NB! Kui Sul on laps ja olete toomas Tartu Linnamuuseumisse soovipaelu, siis märkige kindlasti näiteks klammerdajaga juurde, et soovipael kuulub lapsele. Kõikide laste toodud soovipaelad seome üksteise lähedale, et lapsed saaksid need väljakult ise üles leida. Rohkem infot: www.tormis90tartus.ee/paelad/

Viis Tartu muuseumit koguvad linlastelt Tormisele mõeldud soovipaelu

Mida sooviksid Sina Veljo Tormisele öelda? Või mõelda? Või tunda? Või muul moel väljendada?  Alates 9. juulist kuni 6. augusti keskpäevani saab tuua oma soovipaelad viide Tartu Linnamuuseumi harumuuseumisse.

1. Vali kodus välja sobivad 60 cm paelad.
2. Mõtle välja valides häid mõtteid.
3. Too paelad Tartu Linnamuuseumi ükskõik millisesse harumuuseumisse! Lutsu majamuuseumi juures on paelte toomise korv avatud 24/7! (Muuseumide asukohad: Kesklinn, Vanalinn, Tammelinn, Ülejõe, Jaamamõisa)
4. Koorilauljad seovad paelad lauluväljaku heade soovidega täitmiseks ja istumiskohtade märgistamiseks 6. augustil väljaku pinkidele!

Esimesed paelad Tartu 19. sajandi linnakodaniku muuseumis tõi muuseumi kuraator Kristi Musteikis.

Rohkem infot: https://tormis90.kolmlindu.ee/paelad/


Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva auks kõlab Tartu lauluväljakul tema…

Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva auks kõlavad Tartu lauluväljakul päikesetõusust päikeseloojanguni tema muusika salvestused ja Fred Jüssi loodushelid.

7. augustil on Veljo Tormise 90. sünniaastapäev. Tegemist on esimese juubeliga, kui heliloojat ennast meie hulgas enam ei ole.

Tormise tohutu pärandi esile tõstmiseks ja teadvustamiseks kõlavad samal päeval Tartu lauluväljakul päikesetõusust päikeseloojanguni tema kirjutatud muusika salvestused. Päev algab Vanemuise teatri orkestri kohapealses esituses mängitava „Kevade“ filmi süidiga ning järgmise 16 tunni jooksul kõlavad plaatidelt Tormise koorilaulud, orkestriteosed, kammermuusika, džässi- ja elektroonikatöötlused jm. Teoste vahele on põimitud Fred Jüssi salvestatud loodushelid, päikeseloojangul laulab Celia Roose regilaulu.

Teoste valiku teeb meeskond eesotsas dirigent Küllike Joosingu ja noore helilooja Liisa Hõbepappeliga, projektile aitavad nõuga kaasa dirigendid Risto Joost ja Valter Soosalu. Helifailide tehniline toimetaja on Tammo Sumera. Kõik on oodatud oma lemmikteostest ja -esitustest korraldajatele teada andma, et 7. augustil saaks kõlada ka muusika, mis on kuulajate jaoks erilise tähendusega.

Sündmuse raames koguvad Tartu Linnamuuseumi harumuuseumid Tartu külastajatelt kokku 1000 soovipaela, mille koorilauljad seovad päev varem väljakule, et märgistada ohutuid istumiskaugusi ning täita lauluväljak heade soovidega heliloojale või tema loomingule.

Juubeli puhul kutsutakse kõiki üles ekskurseerima ka enda plaadikogudes, külastama ja uurima erinevate korraldajate-raamatukogude-muuseumite helilooja aastapäevaga seotud materjale, õppima näiteks selgeks mõni Tormise kooriteose võõras partii ning leidma koorides võimalusi oma noodikogusid sisustada originaalnootidega.

Sündmust korraldatakse vaid eratoetajate abiga ning alates eilsest on avatud ka Hooandja toetusplatvorm. Peakorraldaja on Kammerkoor Kolm Lindu, keda abistab Kammerkoor Helü, ning Tormise salvestatud muusika leidmisel on abiks Tartu Ülikooli Raamatukogu fonoteek, Eesti Rahvusraamatukogu fonoteek, Eesti Rahvusringhäälingu arhiiv, MTÜ Veljo Tormise Kultuuriselts jt. Sündmus toimub koostöös sel kevadel loodud Kultuuripartnerluse Sihtasutusega.  

LISAINFO:
Koduleht: tormis90tartus.ee
Facebook: https://www.facebook.com/events/998804760557620/
Hooandja: https://www.hooandja.ee/projekt/veljo-tormis-90/